fbpx
Bloğumuza Hoşgeldiniz

Ahşap Kapak makaleleri

Okumak İçin Tıkla
Ahşap Kapak Etruria Green
Ahşap Kapak Etruria Green

Country Tarzı Ahşap Kapak

Eskiden mutfak dolabı olarak betondan yapılmış bölmeler arasına ahşap raflar ve kapaklar yapılırdı ve dolap olarak kullanılırdı. Çok uzun ömürlüydü maliyeti yüksekti. Hemen herkesin gençliğinde veya çocukluğunda telora mutfak görmüşlüğü vardır. Bilmeyen yoktur.  Beton bir tezgah yapılır sonra bu tezgahın betondan ayakları olur. Bu ayakların arasına ahşap raflar kapaklar ve çekmeceler imal edilip yerleştirilirdi. Tezgahın üst kısmı genelde kalebodur fayans  tarzı su yalıtımı olan malzemeler ile kaplanırdı. Sonraları fayanslar yerini mermere bıraktı.

DoorKa Ahşap Kapak Tabaklık

Üst dolap olarak  terek ve tel dolap denilen raflar kullanılırdı bardaklar ve tabak buralara dizilirdi. Tabiki çeyizlerden çıkan bir takım el işi oyalar ve dantellerle süslenirdi. Şimdi günümüz şartlarında bu tarz mutfak dolaplarını  hiç kimse kullanmıyor. Kullanılmamasının birçok nedeni var bu tarz bir mutfak dolabı yapmak için önce büyük bir mutfak alanına ihtiyacınız var. İmalat süresi normal bir mutfak dolabına göre çok daha uzun. İmalat süresince çalışma şartları ortam kirliliği çok daha fazla ve önemlisi herkesi ilgilendiren bir konu maliyeti muadillerine göre yüksek.

DoorKa Country Ahşap Mutfak

Dezavantajlarının yanında avantajları yok mu ? Tabi ki  var; biraz kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bir kere çok klasik ve eskimeyen bir mutfağa sahip oluyorsunuz. İyi tasarlandığı zaman muhteşem bir görsel şölen elde ediyorsunuz. en önemlisi çok uzun ömürlü mutfak dolabı sahibi oluyorsunuz.

 

Biz DoorKa Ahşap Kapak olarak İtalya’dan ithal ettiğimiz modellerle, klasik tarzı modern tasarımlarla buluşturuyoruz. Etruria modelimiz dişbudak ağacından yapılmaktadır. Telleme ve kumlama denilen bir kaç teknik kullanılanarak  önce ağaca eskimiş ve yıpranmış görüntüsü verilmektedir. Daha sonra istenilen renklere boyanarak kullanılmaktadır. Etruria modelimiz çok özel modeldir. Tamamen zor beğenen ve aradığını bir türlü bulamayan başka ürünlerden çok daha farklı bir ürüne sahip olmak isteyen müşterilerimiz için çok isabetli bir seçenektir. Country mutfak dolapları ve mobilyalar tasarlamak için çok kullanışlı ve uyumlu bir ahşap kapak modelidir.

 

Aşağıda Etruria modelimiz ile bir kaç uygulamayı görebilirsiniz.

 

 

Mutfak Dolabı

 

Her kadın zamanının çoğunu  mutfakta geçirmektedir. Mutfak, aile yaşamının merkezidir ve ailelerin en mutlu anlarının paylaşıldığı mekandır. Güzel yemek kokularının yükseldiği, önemli konuların konuşulduğu, ailenin bir arada zamanı paylaşması hep mutfak içinde olmaktadır. Mutfağın kullanım açısından fonksiyonel olması, yani kullanılacak olan mutfak dolaplarının ve eviyelerin vs. kolay kullanılması, yormaması gerekmektedir. Tabi ki, estetik ve renklerde önemlidir. İnsanlar, zamanını uzun süre geçirdiği alanlarda ferahlık, uzun ömürlülük estetik ve ergonomi isterler. Hangi kadın rahat bir mutfak sahibi olmak istemez ki?

 

Estetiğin ve tasarımların geliştiği çağımızda mutfaklar, gittikçe önem kazanmak ta  ve pek çok kadının hayallerini süslemektedir. Kadın için mutfakta önemli olan, olabildiğince estetik görünümlü ve geniş alanlar yaratabilmektir. Tasarımcılar ilk olarak depolama, yıkama ve pişirme evrelerini tasarlamaktadırlar. Bu üç adım doğru olarak bir araya gelirse, küçük mutfaklar bile rahatlamaktadır. Hatta bazı büyük marketlerde örnek daireleri inceleyin çok küçük metrekareler de tasarımcılar çok fonksiyonel mutfaklar ve yaşam alanları tasarlamaktadır. Bulaşık makinenizin yeri, bulaşıkları makinenize koyarken veya yıkama sonrası yerleştirirken kolaylıkla erişebileceğiniz bir yerde olmalı, buzdolabı mümkün olduğunca fırın ve pişirme alanınızdan uzak olmalı, depoladığınız ürünlerse buzdolabına yakın olmalıdır. Mutfak dolabınızın altındaki ve üstündeki ışıklandırmalar hayatınızı kolaylaştırmalıdır. Mutfakta ışıklandırmadan bahsedince çok önemli bir konudur. Ben bugüne kadar gördüğüm çoğu mutfakta ışıklandırma çok kötü, şöyle ki  ışık kaynağı sürekli arkanızda kaldığı için tezgahta herhangi bir iş yaparken kendi gölgeniz size engel oluyor. Bunun yanında bulaşık yıkarken yine mecburen siz ışık kaynağı ile eviye arasında olduğunuz için bulaşıkları karanlıkta yıkıyorsunuz.

Buradan mutfak tasarımcılarına sesleniyorum  daha fonksiyonel mutfaklar görmek görmek istiyoruz.    Bir mutfakta olması gereken tüm malzemelerin hijyenik olması ise sağlık için önemlidir. Mutfak dolabı üretiminde, gelişen son teknoloji sayesinde kapak olarak hijyenik ve çizilmez malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanında yeni boyama teknikleri ile geliştirilmiş ahşap kapak lar mutfak dolaplarını daha uzun ömürlü hale getirmiştir. Ahşap Kapak larda renk ve modellerinin çeşitliliği, estetik ve şık mutfak tasarımlarına yön vermiş ve vazgeçilmez olmuştur. Hatta insanoğlu ilk imalata başladığından beri ahşap kapak kullanmaktadır. Ahşap kapak daha uzun yıllar boyunca bizim mutfak dolabı mızın ve mobilya kapakları mızın vazgeçilmez tamamlayıcıları olacaktır.

 

Mutfak dolapları nasıl imal edilmelidir?

Yapılan araştırmalarda, mutfak dolabı kapaklarının 80 kereden fazla açılıp kapatıldığı ve birbirinden farklı hareketlerin 50 kez tekrarlandığı belirlenmiştir. Mutfakta bu işlemleri yaparken vücudun zorlanmaması, en kısa ve rahat yoldan yapılabilmesi için mutfağın ergonomisinin çok iyi olması gerekmektedir. Diğer bir araştırmada, mutfak dolaplarının en az 20 yıl kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle de yapılan mutfak dolapları dayanıklı, kaliteli malzemeden imal edilmeli ve uzun ömürlü olmalıdır. Ayrıca, yiyeceklerin depolandığı ve pişirildiği bir yer olduğundan dolayı, çok miktarda mikrop ve bakteri üremesi olmaktadır. Bu nedenle mutfak dolapları, hijyenik ve temizlemesi kolay malzemeden imal edilmiş olmalıdır.

DoorKa Ahşap Kapak Mutfak (1)
Mutfak dolapları, kolay hareket imkanı vermesi ve estetik olması yönünden kusursuz tasarlanmalıdır. Özellikle kullanılan aksesuarlar, bir mutfak dolabında çok önemli bir yer tutmaktadır. Mesela, Kapak ağırlığını taşımayabilir ve mekanizma çalışmayabilir böylelikle kapak açılıp kapanmaz, mutfak dolaplarının boyu kullanan kişinin boyundan yüksek olabilir, üst dolaplara ulaşmak imkansız olabilir, alt dolap boyu alçak olduğundan tezgah alçakta kalabilir ve ileri seviyede bel ağrılarına sebebiyet verebilir. Kapaklar kaliteli bir malzemeden yapılmayınca çizilip, renk değiştirebilir veya kabarmalar olabilir, gibi sayabileceğimiz pek çok sorun yaşanabilir. Bunları yaşamamak için mutfağınızı yaptırırken malzeme seçimlerinde dikkatli olmak ve kaliteli firmalarla çalışmak önemlidir. Önemli olan beğenilerinizi fonksiyonel, estetik, sağlıklı, uzun ömürlü ve şık olarak tasarlayarak imalata geçirip, zamanında teslim edebilmektir. Mutfak, bir evde sizin kimliğinizi ve zevkinizi yansıtan en önemli noktadır.

DoorKa Ahşap Kapak Capri
DoorKa Ahşap Kapak Capri

Ahşap Kapaklar Mutfak Dolabı

Ahşap kapaklar geçmişten bugüne kadar varlığını sürdürmüş ve her geçen gün değer kazanmış ürünlerdir. DoorKa Kapak olarak ürün gamımıza kattığımız ahşap kapaklar ile muhteşem mobilyalar tasarlayabilirsiniz. Ahşap kapak ların bir çok avantajlarından sizde yararlanın. Çok sağlıklı ve kullanışlı olmasından ziyade çok uzun ömürlü olması ahşap kapakları vazgeçilmez bir komponent haline getirmektedir. Ahşap kapakların maliyetleri ilk bakışta yüksek gibi görünse de  gün geçtikte kendini bir şekilde size  kabul ettirip değerini amorti edecektir. Ahşap kapak zarafetini başka herhangi bir üründe bulmak çok zordur.

Klasik ürünleri modern bir çizgide yorumlayınca uzun zamanlarımızı geçirdiğimiz mutfakları ne kadar güzelleştirdik desek azdır. Mutfak dolapları eskiden ülkemizde çok fazla önemsenmezdi. Hatta bir müteahhit bir inşaat yaptığı zaman nerede güneş almayan kullanışsız , her tarafında kolonlar kirişler olan ölü noktaları mutfak olarak tasarlarlardı. Aslında mutfaklar evin diğer odalarından çok daha önemli bir yer teşkil etmektedir. Artık günümüzde mutfak kültürü değişti ve insanlar ev almaya gittikleri zaman mutfak bölümlerini ve mutfak dolaplarını daha fazla inceliyorlar. Bir dairede bir mutfağın artık bir salon kadar önemi var.

Aşağıda stok modelimiz Capri Bianca dan tasarlanmış mutfak dolabı var.  Renk Bianca (Beyaz eskitme) malzemenin güzelliği yanı sıra tasarımda bir o kadar önemli tabi ki.

 

 

HEMEN ARA